Mesečni obračuni iz glavne knjige |
Top Previous Next |
RAZLIKA U CENI ZA PRODATE PROIZVODE
OBRAČUN RAZLIKE U CENI ZA PRODATE SOPSTVENE PROIZVODE I DOPUNSKU ROBU (MALOPRIDAJA SOPSTVENIH PROIZVODA)
OBRAČUN RUC-P
1. Obračun ostvarene razlike u ceni za prodate sopstvene proizvode iz prodavnica sopstvenih proizvoda (kod proizvođačkih firmi) i
OBRAČUN RUC-R
2. Obračun ostvarene razlike u ceni za prodatu dopunsku trgovačku robu iz prodavnica sopstvenih proizvoda (kod proizvođačkih firmi)
Ova dva obračuna mogu se uraditi tek posle izvršenog obračuna proizvodnje.
(2)
================================================================ 2. M A L O P R O D A J A S O P S T V E N I H P R O I Z V O D A ================================================================
2.1 MALOPRODAJNI OBJEKAT
U maloprodajnom objektu sopstvenih proizvoda (na primer: prodavnica peciva), neke proizvodne firme (na primer: mlin i pekara), nalaze se sopstveni proizvodi (na primer: hleb, burek, kifle...) a može se nalaziti i tuđa trgovačka roba koja se nabavlja za prodavnicu i prodaje u njoj (na primer: jogurt, kiselo mleko...).
2.2. ARTIKLI
Artikli koji se nalaze na zalihama (i u računaru) u maloprodajnom objektu su
SOPSTVENI PROIZVODI i TRGOVAČKA ROBA (tuđi proizvodi)
U spisku artikala maloprodajnog objekta treba, na kartici artikla svakom artiklu koji je trgovačka roba, kao TARIFU upisati slovo R. Na ovaj način vrši se u programu odvajanje trgovačke robe od sopstvenih proizvoda.
Kasnije automatsko kontiranje faktura o ulazu i izlazu artikala koristiće konta:
Na primer za prodajni objekat 11 i PDV 18 %
- Konta za trgovačku robu moraju imati kao oznaku tarife slovo R:
9120-11-18-R zalihe u objektu 9125-11-18-R PDV 9122-11 razlika u ceni
- Konta za sopstvene proizvode nemaju oznaku tarife
9120-11-18 zalihe u objektu 9125-11-18 PDV 9121-11 razlika u ceni
2.3. NABAVKA SOPSTVENIH PROIZVODA I ROBE ZA MALOPRODAJNI OBJEKAT
U maloprodajni objekat sopstvenih proizvoda, ulaz proizvoda vrši se isključivo prenosom proizvoda iz magacina gotovih proizvoda u maloprodajni objekat odnosno u prodavnicu, po dokumentu: Interni račun sopstvenih proizvoda.
U maloprodajni objekat sopstvenih proizvoda, ulaz trgovačke robe vrši se ili prenosom robe iz magacina velikoprodaje firme u maloprodajni objekat odnosno u prodavnicu, po dokumentu: Interni račun robe, ili nabavkom robe direktno od dobavljača gde postoji faktura dobavljača za nabavljenu robu i uvođenjem te robe u maloprodajni objekat po dokumentu Prijemnica - Kalkulacija cene.
U prodajnom objektu mora postojati Trgovačka Knjiga za Sopstvene proizvode i Trgovačka knjiga za trgovačku robu, ili pak u okviru jedne trgovačke knjige treba posebno prikazivati nabavke sopstvenih proizvoda a posebno nabavke trgovačke robe. Isto važi i za prikazivanje dnevnih pazara za prodaju i Faktura-računa za prodaju.
2.4. PRODAJA SOPSTVENIH PROIZVODA I ROBE IZ MALOPRODAJNOG OBJEKTA
Iz maloprodajnog objekta sopstvenih proizvoda istovremeno se kupcu prodaju i sopstveni proizvodi i roba. Prodaja se vrši putem fiskalne kase izdavanjem fiskalnog isečka (Računa) i eventualno izdavanje PDV Računa kupcu na njegov zahtev.
U fiskalnoj kasi artikli Sopstveni proizvodi i artikli Roba, moraju biti podeljeni odnosno posebno označeni. U kasi je to najbolje uraditi preko GRUPA-ODELJENJA tako da Sopstveni proizvodi imaju šifru odeljenja 01, a Roba šifru odeljenja 02, ili sl. Na ovaj način se može dobiti Presek stanja po Odeljenjima gde će biti posebno za svako odeljenje prikazan iznos pazara i iznos PDV u pazaru.
U računaru su artikli robe obeleženi slovom R u oznaci za tarifu.
2.5. OBRAČUN PROIZVODNJE
Na kraju godine, za obračun proizvodnje potrebno je raspolagati podacima koji se odnose samo na sopstvene proizvode. Iz tog razloga, podaci o nabavci i prodaji sopstvenih proizvoda moraju se odvojiti od podataka o nabavci i prodaji trgovačke robe (tuđih proizvoda).
2.6. OBRAČUN OSTVARENE RAZLIKE U CENI
U toku prodaje sopstvenih proizvoda (kao robe) i uzgred i druge trgovačke robe iz prodavnice na malo sopstvenih proizvoda, ne dolazi do automatskog obračuna i evidentiranja ostvarene razlike u ceni tom prodajom.
Automatskim knjiženjem ulaznih faktura (nabavka) i izlaznih faktura i pazara (prodaja) dolazi do preciznog knjigovodstvenog evidentiranja na konta, ukalkulisane razlike u ceni i ostvarenog prometa (prodajne vrednosti) za svaki artikal, kako za sopstvene proizvode tako i za trgovačku robu. Ostvarena razlika u ceni se tom prilikom ne izračunava i ne upisuje na konta.
Ostvarena razlika u ceni se periodično izračunava putem ovog programa i uzračunata razlika u ceni za sopstvene proizvode i trgovačku robu, posebnim nalogom knjiženja, ručno se knjiži na odgovarajuća konta glavne knjige.
Ovaj program daje dva izveštaja: --------------------------------
1. M A L O P R O D A J A S O P S T V E N I H P R O I Z V O D A - P R O I Z V O D I Izračunavanje/Knjiženje ostvarene razlike u ceni za prodate sopstvene proizvode
2. M A L O P R O D A J A S O P S T V E N I H P R O I Z V O D A - R O B A Izračunavanje/Knjiženje ostvarene razlike u ceni za prodatu trgovačku robu
U tekstu ovih izveštaja dato je detaljno obrazloženje načina izračunavanja svih veličina potrebnih za izračunavanje ostvarene razlike u ceni i izračunata je ostvarena razlika u ceni za zadati period od datuma do datuma, a zatim je dat i predlog kontiranja i knjiženja ostvarene razlike u ceni.
KAKO SE VRŠI IZRAČUNAVANJE I KNJIŽENJE IZRAČUNATE OSTVARENE RAZLIKE U CENI ZA PRODATE SOPSTVENE PROIZVODE I ZA DOPUNSKU TRGOVAČKU ROBU IZ PRODAVNICA SOPSTVENIH PROIZVODA GDE PORED SOPSTVENIH PROIZVODA POSTOJI I TUĐA ROBA ==========================================================================
Posle izvršenog obračuna ostvarene razlike u ceni iz menija iz operacija:
'[Obračun RUC-P za period] ili [Obračun RUC-P po mesecima]
čime će se dobiti obračun razlike u ceni za prodate sopstvene proizvode, i Posle izvršenog obračuna ostvarene razlike u ceni iz operacija:
'[Obračun RUC-R za period] ili [Obračun RUC-R po mesecima]
čime će se dobiti obračun razlike u ceni za prodatu dopunsku robu odnosno za trgovačku robu nabavljenu od dobavljača, a iz prodavnice sopstvenih proizvoda, postoji formiran Nalog za knjiženje tog obračuna razlike u ceni u Glavnu knjigu firme, koji se može pregledati i štampati iz operacije:
'[Pregled naloga za knjiženje RUC-PR]
Taj Nalog knjiženja može se knjižiti u glavnu knjigu iz ove operacije:
'[Upis naloga RUC_PR u glavnu knjigu]
a može se po potrebi, isti taj nalog, odavde i obrisati iz glavne knjige.
Prvo treba reći programu sa kojih konta da uzima podatke:
Obavezno treba postaviti period pregleda i obračuna
Zatim treba izvršiti obračun
Zatim treba izvršiti obračun
Posle toga treba izvršiti pregled naloga knjiženja ovog obračuna i upis tog naloga u glavnu knjigu
|