Glavni Meni Programa za knjigovodstvo materijala u magacinu materijala i sirovina
-
6511-prijemnicamaterijala.png
-
6512-izdatnicamaterijala.png
-
6513-fakturamaterijala.png
-
6514-interniracunmaterijala.png
Glavni Meni Programa za knjigovodstvo materijala u proizvodnom pogonu (na mestu troška)
-
6522-pogon_direktni_troskovi.png
-
6523-pogon_indirektni_troskovi.png
-
6524-pogon_cenakostanja_proizvoda.png
-
6525-pogon_obracun_proizvodnje.png
-
6526-pogon_proizvodne_analize.png
Glavni Meni Programa za knjigovodstvo proizvoda u magacinu gotovih proizvoda
-
6531-prijemnicaproizvoda.png
-
6532-fakturaproizvoda.png
-
6533-interniracunproizvoda.png
-
-
6535-proizvodnotrebovanje.png
-
6537-proizvodniplan_nalog_sastavnica.png
-
6526-pogon_proizvodne_analize.png
-
6536-normativiproizvoda.png
Ovde se knjigovodstveno evidentira i obrađuje Proizvodnja sopstvenih proizvoda (pojedinačni proizvodi po tehničko-tehnološkoj dokumentaciji) koji se na zalihama magacina gotovih proizvoda vode po planskim cenama.
U planskoj ceni artikla gotovog proizvoda ne sadrže se troškovi, razlika u ceni, taksa, akciza i PDV. U momentu prodaje, u momentu fakturisanja, u fakturi se iskazuje procenat razlike u ceni, procenat takse i akcize i procenat PDV-a i obračunava se razlika u ceni, taksa, akciza i PDV. Planska cena se utvrđuje na početku poslovne godine cenovnikom firme i ne menja se u toku cele poslovne godine. Ako na početku godine ima zaliha one su po novoj planskoj ceni a svaki novi gotov proizvod na dalje ulazi u magacin po istoj planskoj ceni.
Magacin gotovih proizvoda se zadužuje po planskoj ceni proizvoda i razdužuje se po planskoj ceni proizvoda.
Prodajna cena gotovih proizvoda odnosno cena za kupca je planska cena cena uvećana za dodatu razliku u ceni, taksu, akcizu i PDV.
Prodajna cena = Planska cena + razlika u ceni + taksa + akciza + PDV.
Cena za kupca = Planska cena + razlika u ceni + taksa + akciza - rabat + PDV
Osnovica za PDV = Planska cena + razlika u ceni + taksa + akciza - rabat.
U proizvodnji se koristi repromaterijal (sirovine) i potrošni materijal koji se na zalihama magacina materijala vodi po prosečnim nabavnim cenama i po tim cenama se materijal izdaje u proizvodnju Materijal se nabavlja i prima u magacin po nabavnoj ceni. Iz magacina se izdaje u proizvodnju po prosečnoj nabavnoj ceni. Svakom novom nabavkom materijala izračunava se nova prosečna nabavna cena nabavljenog materijala koja je na dalje i prosečna nabavna cena materijala na zalihama. Nema nivelacije cene zaliha.
Magacin se zadužuje po nabavnoj ceni materijala, a razdužuje se po prosečnoj nabavnoj ceni materijala. U slučaju prodaje viškova materijala, Prodajna cena materijala odnosno cena za kupca je prosečna nabavna cena uvećana za razliku u ceni, umanjena za dati rabat, i uvećana za PDV obračunat na cenu umanjenu za rabat.
Ovde se u prosečnoj nabavnoj ceni artikla materijala ne sadrži ukalkulisana (prognozna) razlika u ceni i ukalkulisani (takođe prognozni) PDV.
Nabavna cena = Fakturna cena + troškovi nabavke.
Prosečna nabavna cena = ukupna vrednost zaliha : ukupna količina zaliha ili
ukupna vrednost svih ulaza : ukupna količina svih ulaza.
Cena za kupca = Prosečna nabavna cena + dodata razlika u ceni - rabat + PDV.
Osnovica za PDV = Prosečna nabavna cena + dodata razlika u ceni - rabat
Tok operacija i njihove dokumentacije za knjigovodstveno praćenje proizvodnje
Radi lakšeg snalaženja za početnike u vođenju knjigovodstva proizvodnje, isporučuje se verzija programa koja, za razliku od standardnog tekstualnog interfejsa (text-interface), ima poseban slikovni interfejs (image-intrface) a koja se može startovati i na mobilnim tablet računarima i pametnim telefonima putem touch-screen tehnike rada.
Proizvodni planovi, Proizvodni nalozi, Sastavnice proizvoda i BOM liste materijala
Proizvodnja kod većih proizvođača (proizvodnih firmi) u kojoj se jedan proizvod proizvodi u dužem vremenskom periodu, koja se obavlja u proizvodnim pogonima sa većim mašinskim parkom i sa većim brojem radnika, u kojoj se gotovi proizvodi skladište u magacin gotovih proizvoda na zalihe proizvoda, odakle se prodaju kupcu ili se prenose u sopstvene maloprodaje proizvoda vodi se putem proizvodnih planova.
Ovde proizvodnja jednog naziva (šifre) proizvoda traje u određenom vremenskom periodu, vrši se na osnovu Proizvodnog plana i Proizvodnog naloga koji je vezan za detaljnu Sastavnicu proizvoda koja sadrži podatke o potrošnom materijalu, o repromaterijalu i sirovinama, o delovima proizvoda, sklopovima i podsklopovima (BOM lista) i o proizvodnim operacijama. Ovaj način rada pokriven je sledećim programima-referatima za knjigovodstvo proizvodnje:
Proizvodni planovi, Proizvodni nalozi, Sastavnice proizvoda i BOM liste materijala
SASTAVNICA PROIZVODA I BOM (Bill Of Materials) OBRAČUN MATERIJALA
Jedan finalni proizvod (master proizvod) može se proizvesti iz 4 grupe elementa koji učestvuju u njegovoj proizvodnji, sastavljanju, sklapanju i finalizaciji a koji se evidentiraju u dokumentu sa nazivom SASTAVNICA PROIZVODA, odnosno u njegovoj sastavnici:
1. Komponente
(drugi proizvodi ili poluproizvodi nižeg nivoa, delovi, sklopovi, podsklopovi)
2. Repro materijal ili sirovine za proizvodnju
(materijal koji se ugrađuje u proizvod)
3. Potrošni matrijal
(materijal koji se troši u procesu proizvodnje a ne ugrađuje se u proizvod)
4.Proizvodne operacije
(radne operacije koje se izvršavaju ručno ili mašinski za izradu proizvoda)
Jedna komponenta ponaša se kao samostalni proizvod i može se, kao i master proizvod, proizvesti iz 4 grupe elementa koji učestvuju u njenoj proizvodnji, sastavljanju, sklapanju i finalizaciji:
1. Komponente
2. Repro materijal ili sirovine za proizvodnju
3. Potrošni matrijal
4.Proizvodne operacije
I tako dalje neograničeno po dubini, sve do komponenti zadnjeg nivoa.
Komponente zadnjeg nivoa jednog master proizvoda su komponente koje nemaju svoje komponente već u njihovoj proizvodnji učestvuju samo:
2. Repro materijal ili sirovine
3. Potrošni matrijal
4.Proizvodne operacije
MRP softver služi da se njime predvidi planira i obezbedi:
- Osiguranje repro materijala potrebnog za proizvodnju i gotovih proizvoda za isporuku
- Optimizacija nivoa zaliha i smanjenje troškova zaliha
- Planiranje nabavke i proizvodnje tako da se smanji otpad
Glavna stvar za bilo koji sistem MRP softvera je integritet dostupnih podataka.
Uspešno planiranje resursa proizvodnje zahteva tačne podatke o zalihama, podatke o sastavnicama proizvoda, podatke o BOM materijala, detalje i majstorske pogonske proizvodne planove.
Kao i u mnogim drugim sistemima netačni i nepotpuni podaci o komponentama i materijalu, kao i o proizvodnim operacijama, dovode do netačnih i neupotrebljivih krajnjih rezultata. Iz tog razloga, ne računajte sa ovim softverom ako mislite da ćete moći da ga koristite kao odličan alat kako bi brže nego ručno ili u Excelu ili Wordu napisali proizvodni nalog ili trebovanje materijala, a da prethodno ne unesete sve potrebene podatke u bazu podataka.
Formiranje potpune i ispravne baze podataka zahtevaće jako veliko vreme, pažnju i napor, pa čak i promenu nekih uobičajenih poslovnih navika i uhodanih šema koje se ne mogu uklopiti u softverski sistem. Međutim, posle toga sve se svodi na čistu automatiku. Program na dalje radi „teške fizičke poslove“ sam (izrada i štampa proizvodnih sastavnica, proizvodnih naloga po radnim jedinicama i radnim mestima, trebovanja repromaterijala, trebovanja potrošnog materijala, optimizaciju operacija i mašina, obračun troškova i cene koštanja proizvoda i ostalo). To ne znači da mu nije potreban čovek i to samo onaj ko zna i razume proizvodni posao i proizvodnu dokumentaciju.