OSNOVNE OPERACIJE KASE |
Top Previous Next |
OSNOVNE OPERACIJE KASEOsnovne operacije kase su programi odnosno operacije koje kasa ima ugrađene i pomoću njih može da normalno radi sa svojom osnovnom funkcijom da vrši prodaju preko fiskalnog uređaja, da štampa fiskalne i nefiskalne isečke i račune kupcima, i vodi evidenciju o stanju zaliha i stanju prodaje na dnevnom nivou. Rukovalac kase (kasir, konobar) mora da zna Osnovne operacije kase kako bi mogao da koristi kasu bez grešaka i havarija.1. Dodavanje novog artikla u spisak artikala KaseDodavanje artikla u spisak artikala kase vrši se iz prograna ARTIKLI ručnim upisom sa tastature po sledećim koracima:1. Klikne se na dugme Dodaj i otvori se polje za upis šifre artikla (u tom polju prikazana je prva slobodna šifra artikla)2. Upiše se željena šifra artikla kao broj od 1 do 99999, na primer 3333. U spisku artikala pojavi se nova stavka sa šifrom 003334. Izabere se - selektuje se ta stavka 003335. Klikne se na dugme Izmeni i otvori se Registar Kartica Artikla 003336. Upišu se svi potrebni podaci u REGK artikla 003337. Klikne se na dugme OK4. Brisanje artikla iz KaseBrisanje artikla 00333 iz spiska artikala kase vrši se iz programa ARTIKLI1. Selektuje se u spisku artikala artikal 00333 pa se klikne na dugme Briši5. Promena podataka o artiklu: naziv, cena, pdv stopaPromena podataka o artiklu mora se prvo izvršiti na REGK artikla u spisku artikala kasePromena podataka o artiklu 00333 u spisku artikala kase vrši se iz programa ARTIKLI1. Selektuje se u spisku artikala artikal 00333 pa se klikne na dugme Izmeni2. U otvorenu REGK artikla upišu se novi podaci pa se za potvrdu upisa klikne na OK3. Selektuje se u spisku artikala artikal 00333 pa se klikne na dugme Upis artikla u Fiskalni printer4. Kad program prijavi da je upis obavljen klikne se na dugme Pregled artikla u Fiskalnom printeru5. Ako je artikal upisan dobiće se na ekran njegova kartica sa podacima učitanim iz Fiskalnog printera6. Ako su to novi izmenjeni podaci sve je u redu. Ako su to stari podaci, ponoviti upis u fiskalni printer.6. Prodaja artiklaU polje za ŠIFRU - BARCOD - NAZIV ARTIKLA mogu se upisati tri stvari: ili šifra artikla, ili barcod artikla (ručni upis cifra po cifra ili skeniranjem barkoda skenerom za barkod), ili početna slova naziva artikla (najviše 13 slova). Kada je upisani broj od 1do 5 cifri program ga tretira kao šifru artikla, kada je upisani broj od 6 do 13 cifri program ga tretira kao upisani barkod, a kada upisani podatak počinje sa slovom (velikim ili malim) program ga tretira kao upisani naziv artikla. Bilo šta da se upiše program vrši nalaženje tog artikla u spisku artikala u bloku F1 ARTIKLI postavlja taj artikal na vrh spiska i označava ga žuto, kako bi kasir mogao da vidi podatke o artiklu, naziv, zalihe, cenu i ostalo. Ili kod drugih verzija Kase program taj artikal ubacuje u račun za kupca
UPIS ŠIFRE ARTIKLA
Ako je upisana šifra artikla program pronađe artikal po šifri, preuzme njegove podatke: cenu, zalihe, PDV, naziv i ostale.
UPIS KOLIČINE
Posle upisa šifre artikla i izvršenih provera postojanja artikla u bazi podataka računara, ako je artikal pronađen i preuzet, program ulazi u polje za upis količine i čeka upis količine. Posle upisa količine program proverava ispravnost upisane količine po pravilima za fiskalne uređaje, a zatim ispravnost cene i iznosa količina x cena. Ako je sve u redu, program upisuje stavku prodaje artikla u račun za kupca. Ako neki od podataka nije u redu operacija se prekida i program vraća korisnika na ponovni upis šifre.
Ako je iz programa za konfiguraciju kase uključena operacija Zabrana prodaje artikla kada su zalihe nula ili manje od nule, tada će posle upisa šifre i količine operacija prodaje artikla biti prekinuta uz obaveštenje korisniku da NEMA ROBE, ali samo kod artiklala koji nemaju zalihe.
UPIS BARKODA
Ako je upisan barkod artikla sa 13 cifri (EAN-13) tada program automatski ulazi u polje za upis količine i čeka upis količine. Ako je isključena operacija: Upis količine posle barkoda (iz programa za konfiguraciju kase) tada posle upisa barkoda program preskače upis količine i uzima da je količina = 1 pa direktno upisuje stavku artikla u račun kupca sa količinom = 1.
BARKOD SA VAGE
Kod upisa barkoda program čita barkod i ako ovaj barkod počinje sa brojem 28 tretira ga kao barkod sa vage a ne kao barkod artikla, pa ne vrši traženje artikla na osnovu tog barkoda, već Iz tog barkoda program učitava šifru artikla i izmerenu težinu artikla. Na osnovu šifre, a ne učitanog barkoda, pronalazi artikal i cenu artikla u spisku artikala a izmerenu težinu uzima kao prodatu količinu i na osnovi toga upisuje stavku artikla u račun za kupca.
UPIS NAZIVA ARTIKLA
Kod upisa naziva artikla upisuju se početna slova naziva artikla od 1 do 13 slova. Program prelazi u spisak artikala i u njemu traži artikal čiji naziv počinje sa upisanom sekvencom. Pri tom uredi spisak artikala po abecedi naziva. Ako nađe artikal koji počinje sa tim nazivom postavi ga na vrh spiska i čeka preuzimanje tog artikla sa tasterom ( Enter ) posle čega se u bloku za upis šifre pojavi šifra artikla i čeka se upis količine. Ako ne nađe artikal čiji naziv počinje sa upisanom sekvencom pozicionira se na prvi najsličniji naziv ispod koga su u spisku poređani svi ostali po abecedi i tada se može sa kursorskim strelicama dole i gore izabrati željeni artikal na spisku i sa ( Enter ) se taj artikal preuzima u blok za upis šifre gde se pojavi njegova šifra i čeka se upis količine. Ako korisnik ne želi da preuzme ni jedan artikal iz spiska artikala dovoljno je da pritisne taster ( Esc ) i program će napustiti spisak artikala i ući u prazno polje za upis šifre.
RAČUN ZA KUPCA
Račun za kupca iz koga se formira i štampa kasa blok (kasa bon) ili FISKALNI RAČUN ili Faktura za kupca, automatski se formira i puni stavkama artikala prilikom prodaje iz kase, a posle tastera Enter na količinu artikla. Račun za kupca može se u svakom momentu pregledati u tekst formi računa na ekranu monitora: Iz Računa za kupca može se obrisati željena stavka a može se obrisati i ceo račun. Račun za kupca može se knjižiti u dnevni pazar kase gde ostaje trajno zapisan. Knjiženje računa za kupca u dnevni pazar vrši se automatski posle štampe fiskalnog i nefiskalnog isečka. Knjiženje računa za kupca u dnevni pazar može se izvršiti i bez štampe ovih isečaka, a na zahtev operatera, posle čega operater može obrisati Račun za kupca iz Kase.
7. Štampanje fiskalnog i nefiskalnog isečkaFISKALNI RAČUN - FISKALNI ISEČAK
Kada se završi Račun za kupca, štampa se FISKALNI RAČUN za kupca. Posle štampanja fiskalnog računa Račun za kupca se automatski prazni i stavke sa tog računa upisuju se u arhivu dnevnog pazara (Račun za kupca knjiži se u Dnevni pazar). Dakle, pre štampe fiskalnog računa, dok postoje stavke artikala u Računu za kupca, moraju se štampati svi nefiskalni isečci i kasablokovi (na primer: nalog šanku i nalog kuhinji, kasablok za kupca ili Faktura za kupca), jer posle štampe fiskalnog računa Račun za kupca je prazan.
7.1. Štampa POS kasabloka i Naloga šanku i kuhinji
KASA BLOK - KASA BON
Kada se Račun za kupca štampa na POS printeru a ne na fiskalnom printeru, tada je to KASA BLOK ili KASA BON. KASA BON može biti bilo šta, pa se koristi i za štampanje NALOGA ŠANKU i NALOGA KUHINJI kod restorana.
Dopuna od 03.2020 KASA.INI
sadrži sledeću grupu:
[TERMALNI_PRINTER] termalni=TEPRI-POS-58 windowsprintername_kasabon=XP1 windowsprintername_kuhinja=XP2
Programi KASA_PRODAJA.EXE i KASA_TOUCH_EXE koriste parametar:
NEFISKALNI ISEČAK SE MOŽE ŠTAMPATI NA FISKALNI I NA TERMALNI POS PRINTER
FISKALNI PRINTER ---------------- U fajl KASA.INI mora biti upisano za štampu na Fiskalni printer ovo:
[TERMALNI_PRINTER] ;nefiskalni isečak se štampa: termalni= ;na fiskalni printer: ;kasabon, nalog šanku/kuhinji
windowsprintername_kasabon=XP1 ;ne koristi se windowsprintername_kuhinja=XP2 ;ne koristi se
POS PRINTER ----------- U fajl KASA.INI mora biti upisano za šzampu na Termalni printer ovo:
[TERMALNI_PRINTER] ;nefiskalni isečak se štampa: termalni=TEPRI-POS-58 ;na termalni printer: TEPRI-POS-58 windowsprintername_kasabon=XP1 ;kasabon na printer naziv: XP1 ili XP2 windowsprintername_kuhinja=XP2 ;nalog šanku/kuhinji na printer naziv: XP2 ili XP1
Programi KASA_UGOSTITELJ.EXE i KASA_STOLOVI.EXE ne mogu da štampaju nefiskalni isečak na fiskalnom printeru i koriste parametar:
NEFISKALNI ISEČAK SE MOŽE ŠTAMPATI SAMO NA TERMALNI POS PRINTER:
POS PRINTER ----------- U fajl KASA.INI mora biti upisano za šzampu na Termalni printer ovo:
[TERMALNI_PRINTER] ;nefiskalni isečak se štampa termalni=TEPRI-POS-58 ;na termalni printer: TEPRI-POS-58 windowsprintername_kasabon=XP1 ;kasabon i nalog šanku posebno na XP1 ili XP2 windowsprintername_kuhinja=XP2 ;nalog kuhinji posebno na XP2 ili XP1
POSEBNO ------- U restoranima računar-kasa i fiskalni printer kao i termalni printer XP1 nalaze se u šanku, a u udaljenoj kuhinji nalazi se termalni printer XP2. Na XP1 se štampa nalog šanku i ostali kasablokovi koji ne treba da idu preko fiskalnog printera. Na XP2 se štampa samo nalog kuhinji. Ako postoji samo printer XP1 pa se na njemu štampa i nalog šanku i nalog kuhinji, tada u KASA.INI treba upisati:
[TERMALNI_PRINTER] ;nefiskalni isečak se štampa termalni=TEPRI-POS-58 ;na termalni printer: TEPRI-POS-58 windowsprintername_kasabon=XP1 ;kasabon i nalog šanku windowsprintername_kuhinja=XP1 ;nalog kuhinji
termalni printer sa nazivom XP1 i XP2 ne sme biti postavljen kao windows default printer. Kao windows default printer može biti postavljen laserski printer za štampu A4 formata faktura za kupca i za druge tekst štampe.
ako je: windowsprintername_kasabon=XP1 štampa nefiskalnog isečka i naloga šanku ide na TEPRI POS printer ali samo ako je on setovan pod windowsom u printer dialogu pod nazivom XP1
ako je: windowsprintername_kuhinja=XP2 štampa naloga kuhinji ide na TEPRI POS printer ali samo ako je on setovan pod windowsom u printer dialogu pod nazivom XP2
ako je: windowsprintername_kuhinja=XP1 štampa naloga kuhinji ide na TEPRI POS printer ali samo ako je on setovan pod windowsom u printer dialogu pod nazivom XP1
Kod programa KASA_PRODAJA.EXE i KASA_TOUCH.EXE Iz računa za kupca može se štampati na profi fiskalnom printeru nalog šanku i nalog kuhinji kao nefiskalni isečak. Na zahtev za štampu naloga šanku i kuhinji dobija se upit da li štampa ide na fiskalni printer ili na POS termalni ili matrični printer. Štampa poslata na fiskalni printer daje nefiskalni isečak koji ostaje na registar traci printera a ne beleži se u fiskalnu memoriju.
Nalog šanku i kuhinji može se štampati kao kasablok i na posebnom POS (Point Of Sale) printeru termalnom ili matričnom koji je priključen na računar Kasu. U tom slučaju fiskalni printer služi samo za štampanje fiskalnih isečaka i na njegovoj registar traci nema podataka o nefiskalnim isečcima, pa ovu opciju koriste ugostitelji.
Kod programa KASA_UGOSTITELJ.EXE i KASA_STOLOVI.EXE Nalog šanku i kuhinji može se štampati samo na termalnom POS printeru
8. Štampanje Fakture ili Računa kupcuZAKON O PDV i PRAVILNIK O ODREĐIVANJU SLUČAJEVA U KOJIMA NEMA OBAVEZE IZDAVANJA RAČUNA I O RAČUNIMA KOD KOJIH SE MOGU IZOSTAVITI POJEDINI PODACI ("Sl. glasnik RS", br. 105/2004). Zakon i Pravilnik propisali su sadržaj i izgled Fakture za kupca. Ovaj zadnji propis kaže: Član 5 Fiskalni isečak koji izdaje obveznik koji evidentira promet dobara i usluga preko fiskalne kase, u skladu sa propisom kojim se uređuju fiskalne kase, ne smatra se računom u smislu člana 28 stav 2 tačka 1) Zakona. Međutim, na zahtev obveznika - kupca dobara, odnosno korisnika usluga, obveznik koji evidentira promet dobara i usluga preko fiskalne kase dužan je da, uz fiskalni isečak, izda i račun koji sadrži podatke iz člana 42 stav 3 Zakona, ako ovim pravilnikom nije drukčije propisano. FAKTURA - GOTOVINSKI ILI VIRMANSKI RAČUN
ZA KUPCA, A PO NJEGOVOM ZAHTEVU, IZ KASE SE DIREKTNO MOŽE FAKTURISATI ODNOSNO ŠTAMPATI MALOPRODAJNA FAKTURA ILI RAČUN ZA VIRMANSKO PLAĆANJE ILI GOTOVINSKO PLAĆANJE. UZ RAČUN SE KUPCU DAJE I FISKALNI ISEČAK
Kada se završi Račun za kupca u Kasi, a pre štampanja fiskalnog isečka, može se štampati faktura-račun za kupca. Faktura za kupca mora sadržati podatke o kupcu koji su propisani (član 42. Zakona o PDV i drugi propisi). Ove podatke kasir upisuje u fakturu ručno podatak po podatak, ili ih preuzima iz postojećeg registra kupaca ako je uključen rad sa registrom kupaca i rad sa računom za kupca.
U ŠTAMPI SE DOBIJE RAČUN U FORMI PUN RAČUN ILI ZBIRNI RAČUN Napomena: ovde su računi prikazani u tekst formi a oni se štampaju na laserskom A4 printeru u Word formi sa različitim fontovima i sa sadržajem usklađenim sa najnovijim propisima
PUN RAČUN
ZBIRNI RAČUN
Faktura može sadržati sve stavke artikala kao i kasablok, a može sadržati samo jednu stavku pod nazivom UGOSTITELJSKA USLUGA i zbirni iznos svih artikala iz kasabloka (a artikli iz kasabloka dati su na fiskalnom isečku uz fakturu) ako je uključena opcija Konfiguracija: [Štampa fakture za ugostiteljsku uslugu]
NAPOMENA: AKO KASIR VODI REGISTAR - SPISAK KUPACA, SA KUPCIMA KOJI SU PRAVNA LICA ILI PREDUZETNICI I KOJI PLAĆAJU PREKO TEKUĆEG RAČUNA POSLOVNE BANKE - VIRMANSKI, TADA SE KUPAC PREUZIMA IZ REGISTRA KUPACA A IZNOS RAČUNA I KASNIJA UPLATA KUPCA MOGU SE EVIDENTIRATI NA KARTICI KUPCA. (ANALITIČKI RAČUN KUPCA).
Faktura-Račun za kupca štampa se na A4 portrait papiru na laserskom printeru. Ne može se štampati na matričnom printeru.
Faktura koja se štampa na A4 papiru na laserskom printeru može se štampati u dve forme:
1. Standardna forma fakture iz fiskalne kase uključuje se iz Konfiguracija sa: [Štampa fakture kupcu u formi račun-iz-kase] Štampa se slobodna kasa-faktura koja nije vezana za knjigovodstvo firme a ne mora biti vezana ni za registar kupaca koji se vodi u kasi, odnosno podaci o kupcu i eventualnom mestu isporuke mogu se upisivati slobodno. Preko prečice [CTRL]+[R] može se uključiti rad sa ovom fakturom
2. Forma fakture koja se koristi u programu za knjigovodstvo CSYSTEMS a koja se može podešavati na sadržaj po želji korisnika - ali samo iz tog programa (C_FK.EXE) uključuje se iz Konfiguracija sa [Štampa fakture kupcu u formi knjigovodstva] Štampa se knjigovodstvena-faktura koja je vezana za knjigovodstvo firme i obavezno je vezana i zahteva registar kupaca firme koji se vodi u kasi i u knjigovodstvu (jedinstven je), odnosno podaci o kupcu i eventualnom mestu isporuke ne mogu se upisivati slobodno već se moraju preuzimati iz registra kupaca. Preko prečice [CTRL]+[F] može se uključiti rad sa ovom fakturom
Podaci u Kasa-Fakturi
Podaci o kupcu i ostali upisani u kasa-fakturu (iz operacije za štampu fakture) štampaju se u naslovnom delu fakture i u završnom delu fakture. Ovo su podaci koji su propisani kao obavezni podaci koji se moraju prikazati na fakturi, Zakonom o PDV, Pravilnikom o KEPU knjizi i drugim propisima. Iz tog razloga se moraju upisati. Svi podaci upisani u kasa-fakturu mogu se bilo kada izmeniti. Podaci o kupcu menjaju se automatski jer upisom šifre kupca učitavaju se podaci sa te šifre iz Registra kupaca. Podaci o Prodajnom objektu i prodavcu zatim o licu koje prima dobra ili usluge odnosno o kupcu upisuju se ručno u kasa-fakturu i ne menjaju se na dalje automatski - mogu se izmeniti samo novim ručnim upisom.
Broj fiskalnog isečka na fakturi
Faktura za kupca, se iz programa može štampati samo pošto je u kasi formiran račun za kupca a pre nego što je štampan fiskalni isečak, jer štampa fiskalnog isečka proknjiži isečak u pazar i obriše račun za kupca iz kase. Broj fiskalnog isečka u naslovni deo Fakture upisuje se ili ručno ili ga automatski ažurira i upisuje program, a to zavisi od toga za šta se opredeli korisnik programa.
Ručni upis: Broj fiskalnog isečka koji će biti štampan uz Račun-Fakturu se uzima sa zadnjeg štampanog fiskalnog isečka i uvećava se za 1 pa se upisuje u polje Broj zadnjeg Fiskalnog BI. Ili se u to polje ne upisuje ništa, pa pošto se Račun-Faktura odštampa i pošto se odštampa fiskalni isečak, broj BI se sa fiskalnog isečka prepiše ručno hemijskom olovkom u Račun-Fakturu (mnoge firme tako rade).
Automatski upis: ako se uključi opcija rada u kojoj se posle štampe fiskalnog računa taj račun ne knjiži u pazar i ne briše se iz računa za kupca, taad se posle štampe fiskalnog računa može štampati Faktura za kupca iz podataka fiskalnog računa koji tada sadrže i broj fiskalnog računa dobijen od PFR-a. Posle štampanja Fakture za kupca - Fiskalni račun se mora ručno zadatom komandom upisati u dnevni pazar (proknjižiti) i samim tim obrisati iz računa za kupca.
12. Promena kasira ili konobaraU toku prodaje jednom kasom od strane više kasira ili konobara, može se svaki račun za kupca označiti tako da se zna koji kasir - konobar ga je napravio. Označavanje se vrši samo tasterom sa tastature Alt + K i dobije se upiit:
Ne može se zadati manji broj konobara-kasira od 05 a najveći može biti 20 Posle potvrde broja 05 dobija se slika:
Posle izbora broja 06 dobija se
Posle izbora broja 07 dobija se
Naravno, prethodno se iz Password sistema programa iz operacije Administracija postave Korisnici PAJA, VLADA, ZORAN...
14. Promena cene artikla u toku prodajeDozvoljava se promena cene artikla u toku prodaje, odnosno pre nego što se štampa Fiskalni račun. Program Kasa to koristi tako što cenu može menjati na dva načina:
- upisom nove cene artikla u spisak artikala kase uz artikal. Ovo se koristi kada se cena menja pristiglom novom nabavkom i novom kalkulacijom cene ili nivelacijom cene.
- upisom druge cene artikla uz stavku artikla koja se nalazi u Računu za kupca (a ne u spisak artikala kase), posle čega će slanje tog Računa za kupca u PFR štampati račun sa tom novoupisanuom cenom, ali prva sledeća prodaja tog artikla biće opet po ceni koja se uzima iz spiska artikala i koja je stara nepromenjena cena, a koja će i na dalje važiti kao prodajna cena artikla.
Ovaj drugi način je po našim propisima nedozvoljen jer daje mogućnost za povlašćivanje kupaca: Peri prodam za 1000 a Miki za 1200. Ovaj način je predviđen za prodaju kada se objavi AKCIJA ili SNIŽENJE ili RASPRODAJA, a kako se to radi i na koji način propisano je Zakonom o trgovini, pa kome treba neka se edukuje.
Ali ako se odlučite da to koristite, na kraju dana možete dobiti izveštaj o svim artiklima koji su prodati po cenama različitim od cena koje imaju na zalihama, i istovremeno i Zapisnik o nivelaciji cena tih artikala na cene po kojima su prodati. Ovaj izveštaj dobija se iz programa: PRODAJA iz operacije: Zapisnik o prodaji sa popustom
|